sâmbătă, 7 decembrie 2013

Confesiuni de buzunar



Femeie frumoasă,

Detest că am uitat cum se spune Te iubesc, la fel cum detest să măsor cuvintele în kilometri cu două benzi și atingerile în șoaptele cu care urcăm liftul. Detest aceste lucruri.
 
Dar și mai mult detest când nu mă învelesc cu literele de foc din numele tău, când tremur în așternuturile sfâșiate de frământările nopților în care aștept mesajul în care îmi spui că vii, acompaniat doar de freamătul cuvintelor ce mă îmbracă în răspunsuri care cad la fiecare pas, pe treptele pe care eu alerg spre tine.
 
Detest nevoia ce mă face să mă trezesc înaintea deșteptătorului ca un dependent de fiecare amintire a dimineților noastre euforice. Detest să-mi beau cafeaua singur, cu gândul la tine.
 
Detest să spun La revedere uitându-mă în oglinzi solare construite din pendative strălucitoare, răsucite în jurul gâtului mușcat de îmbrățișările tale atinse cu vârful degetelor tremurânde. Detest patul prea încăpător, dușul prea spațios, cada prea largă, și toate locurile care îmi oferă mai mult confort decât am nevoie în lipsa ta.
 
Detest să mă reinventez în fiecare zi pe care o șterg cu radiera de pe filele calendarului tipărit în coapse tari, în alunițe adunate pe secundar.
 
De fapt, detest că trebuie să trăiesc într-o lume goală de tine, în care toți sunt personaje la matineu, într-un spectacol cu casa închisă de gratiile care vibrează de strigătul deznădejdii negăsirii, în electro-vibrații înroșite de pahare ciocnite la marginea granițelor vămuite. Detest că nu ești aici, acum.
 
Detest să nu revin decât mâine când eu nu am plecat nici ieri, ba încă învăț să detest lacurile în care mă oglindesc când te conjur să mă ierți că nu mă detest pe cât te doresc, scriindu-mi numele pe luciul fiecărui bob de perlă cules din hăul speranței, înșirat pe colierul infinitului pus sub sechestru.






vineri, 6 decembrie 2013

Frumoasă?



Frumoasă? Frumoasă e femeia ce te ține de mână atunci când te aștepți cel mai puțin, frumoasă e cea care are mereu buzele moi și umede, frumoasă e femeia care miroase mereu a vanilie, frumoasă e cea care te trage de mânecă să intri cu ea într-un magazin de lucruri nefolositoare, frumoasă e perechea aceea de ochi care te încurajează mereu să-ți îndeplinești visele, frumoasă e femeia care știe că lumea compusă din voi doi e mai mare decât lumea întreagă, frumoasă e cea care te ia de mână și dansează cu tine prin casă, frumoasă e cea care se cuibărește în brațele tale când te uiți la un meci, frumoasă e femeia căruia îi strălucesc ochii de fiecare dată când te privește, frumoasă e femeia care știe, fără să-i spui des, că nu ți-ai putea imagina viața în lipsa ei. Frumoasă e acea femeie care se trezește dimineața, ciufulită, cu urmele săruturilor tale de aseară, care se îmbracă cu cămașa sau tricoul tău, iar apoi se duce și face cafeaua, așezându-se apoi pe marginea patului ca să te privească cum dormi. Frumoasă e cea care nu te lasă să scrii la calculator până târziu, frumoasă e cea care te acceptă așa cum ești, și te iubește fără să vrea să te schimbe. Frumoasă e aceea care te sună în cele mai nepotrivite momente să-ți spună că te iubește și să te întrebe dacă ai mâncat ceva. Frumoasă e cea care te așteaptă seara, indiferent de oră, și nu adoarme până când nu te știe în siguranță înapoi în brațele ei.










Jeanși | Rom | Rock | Zahăr




oamenii din jurul meu, veseli
poartă cu degajare jeanși
dar nu s-au gândit niciodată la spinările îndoite
ale sclavilor negri
care culegeau bumbac
cu două secole în urmă
pe plantațiile din mississippi
 

oamenii din jurul meu, veseli
ies în haite seara prin baruri
și beau rom
fără să se gândească la sclavii din jamaica
fermentând alcool maroniu
din trestia de zahăr pe care erau obligați s-o culeagă
 

oamenii din jurul meu, veseli
dau drumul la radio și
ascultă rock
fără să știe că provine din muzica blues
a negrilor care cântau
în timp ce munceau


pentru a da lumii
jeanși
rom
rock
și un pic de zahăr






joi, 5 decembrie 2013

Despre viteză și cadouri, pe principiul: consumă, nu gândi!



Decembrie îți dă, în fiecare an, de gândit. Iar eu mă gândesc cât de norocoși suntem, cu toții, că unele procese vitale (elementare) nu pot fi grăbite” de tot ceea ce se cheamă tehnologie modernă. Spun că avem noroc” pentru că, dacă viteza alertă cu care se înfăptuiesc astăzi comunicațiile, de exemplu, s-ar extinde și la procesele biologice, am fi aruncați într-o lume complet diferită, în care cu greu am izbuti să ne mai găsim repere solide, cred. Putem răsufla ușurați deocamdată, deoarece făcând abstracție de fenomenele astronomice, evident greu de urnit, durata hrănitului, somnului și a perioadei de gestație a mamiferelor a rămas aceeași, drept pentru care, deși suntem supuși unei viteze accelerate a vieții, mai avem încă câteva oaze” de echilibru și pace.
 
Se pare că ne obișnuim cu ușurință cu viteza. Dovada în acest sens o constituie larga popularitate de care s-au bucurat mijloacele rapide de transport, când au apărut, apoi a Internetului și, mai recent, a tuturor posibilităților de comunicații vizuale prin webcam, telefon, ipad, ipod și alte asemenea i”-uri.
 
Viteza excesivă a vieții provine și din faptul că aceste sau jucării inteligente sau gadgeturi, după cum le numim fiecare, ne ocupă, în mod paradoxal, foarte mult timp. Prin urmare, omul, ca să acopere o suprafață” cât mai mare de posibilități” propuse de gadgeturi (în care găsești aplicații pentru aproape orice), trece repede peste amănunte și, neavând timp să aprofundeze”, rămâne la suprafață. Mă încumet să spun că volumul” de informație de astăzi e identic cu cel din trecut, numai că cel de acum are o suprafață mai mare, dar o adâncime aproape nulă, în timp ce cel din trecut, invers, avea o suprafață mică, dar multă adâncime.
 
Pe măsură ce viteza vieții s-a schimbat a intervenit și lipsa de răbdare a omului de a se opri” asupra unui singur element. În căutarea acoperirii unei suprafețe cât mai întinse de informații”, el va schimba” foarte des, fie canalul TV pe care-l urmărește, fie pagina de Internet pe care se află, activând simultan pe Facebook, pe Twitter sau pe alte rețele de socializare și va căpăta senzația – falsă, de altfel – că e capabil să facă mai multe lucruri în același timp.
 
Decembrie e o lună a anului care îți dă foarte mult de gândit, din acest punct de vedere, măcar. Cum comerțul trăiește din satisfacerea nevoilor consumatorului care, după cum am ilustrat adineauri, a devenit din ce în ce mai avid de schimbare”, s-a ajuns la o previzibilă strategie în care produsele destinate consumului au fost adaptate noului comportament uman. Am observat mai nou - și poate nu sunt singurul – că, în sezonul sărbătorilor de iarnă, în toate marile lanțuri de magazine, mai mici sau mai mari, s-au înmulțit considerabil exponatele de cadouri ambalate în coșuri, fie cu alimente, fie cu tot soiul de produse cosmetice, dar nu numai. Se găsesc asemenea combinații” de produse la toate prețurile și ele sunt alcătuite dintr-o mare diversitate de elemente. Cine mai dă astăzi cadou o simplă sticlă de colonie ori o cravată? Sau o carte? Puțini. Se preferă acum o casetă cu foarte multe produse ale aceleiași firme, fiecare produs într-o cantitate cât mai mică, pentru ca eventualitatea de a-l plictisi” pe consumator să fie redusă la minim. Am fost mirat să văd, recent, la coșurile cu dulciuri cutiuțe cu numai 2 bomboane ca parte a componentelor. Mai mult decât atât, la toate aceste coșuri de dulciuri există și un produs care nu are nimic de-a face cu produsul principal, dar care face parte din acel package”, după princpiul depsre care am citit că-l foloseau și socialiștii acum 40-50 de ani: ca să vezi o piesă de teatru bună, erai obligat să-ți cumperi bilet și la o piesă „realist-socialistă”.
 
Am remarcat însă și alte combinații strategice: truse cosmetice destinate femeilor care conțin vreo zece sticluțe cu: gel de duș, gel de baie, spumant de baie, sare de baie, unguent de corp, unguent de picioare, unguent de mâini, șampon, etc. M-am și întrebat, preț de câteva secunde, dacă nu cumva în acest pachet se găseau de fapt numai două-trei produse cărora, din motive de marketing”, li s-au dat denumiri diferite. Sigur, cel care primește un asemenea cadou se bucură la descoperirea varietăților din coș, pe principiul că fiecare dintre noi îl avem cuibărit încă în noi pe copilul care-am fost, lucru ce ne produce plăcere la descoperirea unei „jucării noi”.
 
Mi s-a întâmplat și mie să primesc un cadou de felul acesta, dar poate că puțin mai amuzant: un joc despre a cărui existență nu știam aproape nimic, numit Tablet Topics” – în traducere liberă: subiecte de discuție” – cu subtitlul: questions to start great conversations” (întrebări care să stârnească discuții gozave, interesante”). Jocul se prezintă sub forma unei cutii cubice în care sunt foarte frumos așezate cam 150 de cartonașe pe care sunt tipărite întrebări. Zice-se că aceste întrebări ar naște discuțiile promise în titlu. Chiar mi-a spus cineva că jocul, care a fost jucat prima dată într-un cerc de canadieni, a fost gustat din plin și că beneficiarii s-au amuzat copios. Întrebările nu sunt nicidecum de cultură generală, ci de viață” și, dacă jocul cade pe mâna unor oameni inteligenți și cu simțul umorului, utilizarea lui poate stârni hohote de râs. Jocul are multe cartonașe, multe întrebări, ce mai, varietate mare! Chiar una mult mai mare decât la coșurile cu bomboane sau produse cosmetice. Nici un pericol să te plictisești. Și, ca să vă expun un exemplu, voi divulga prima întrebare peste care am dat când am deschis cutia: Care este cel mai oribil cadou pe care l-ai primit sau oferit vreodată?”
 
Poate răspunsul pe care l-am dat o să vi-l spun altădată. Momentan, mă conformez obligat imperativului: consumă, nu gândi!